Sunday , December 5 2021

Odwrócona tęcza nad Zbylitowską Górą. "Zawołałem żonę, sprawdziła w internecie, co to jest"[ad_1]

ZAOBSERWOWAŁEŚ COŚ NIEZWYKŁEGO? WYRILIJ NAM ZDJĘCIE LUB FILM NA KONTAKT 24

Zdjęcia łuku okołozenitalnego dostaliśmy na Kontakt 24 od Reportera 24 o nicku Syl. Mieszkaniec Zbylitowskiej Góry podkreślił, że pierwszy raz widział takie zjawisko. "Zanim zobaczyłem, pewnie już chwilkę trwało – zawołałem żonę, a her sprawdziła w internecie, co to jest. Zrobiła też kilka zdjęć komórką" – napisał.

Niezwykle rzadkie zjawisko

Łuk okołozenitalny to rzadkie zjawisko optyczne typu halo. Powstaje w atmospheric po załamaniu światła słonecznego na drobnych kryształkach lodu o kształcie sześciokątnych płytek.

Promienie świetlne załamują się pod dużym kątem (prawie 90 stopni), przez co kolory tęczy są szczególnie odseparowane. Dzięki temu odwrócona tęcza ma wyraźniejsze barwy niż tradycyjna.

Do powstania tego zjawiska konieczne jest odpowiednie ustawienie słońca – nie może być wyżej niż 32,5 stopnia ponad horyzontem. Najpiękniejsze łuki powstają, gdy słońce znajduje się między 15 a 20 stopni ponad horyzontem.

Trwało około 15 minut

Autor opisał, że tęcza wywarła na nim duże wrażenie.

"Nie spodziewałem się tego – na zdjęciach tego nie widać, ale było bardzo jasno, a pomimo tego kolory były doskonale widoczne. Pierwsza tęcza to był normalny łuk podobny do tego po deszczu, ale za chwilę pojawiła się dużo wyraźniejsza centralnie u góry na niebie i zaczęła się powiększać. W sumie to było w tym czasie (od 13.50 do 14.15) około trzech tęcz, z tym, że ta jedna była największa. Stopniowo zaczęła blednąć, a potem już nie obserwowałem. Trwało to około 15 minut "- relacjonował autor zdjęć .

[ad_2]
Source link